Koenzym Q10

Koenzym Q10: substancja dostarczająca energii

Jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki jest medycyna. Medycyna mitochondrialna jest nowym działem, z którym wiąże się wiele nadziei na dłuższe życie i zdrowie. Medycyna mitochondrialna tym różni się od klasycznej medycyny, że swoją uwagę koncentruje na mitochondriach. Dzięki energii dostarczanej przez te struktury mogą żyć komórki, z których zbudowane jest ludzkie ciało. Ich zła kondycja negatywnie wpływa na cały organizm, nękają nas różnego rodzaju dolegliwości. Ratunkiem są substancje mitochondrialne. Jedną z nich jest koenzym Q10.

Rola koenzymu Q10

Dla wszystkich komórek naszego organizmu koenzym Q10 jest po prostu paliwem. Koenzym Q10 umożliwia wytwarzanie energii, która jest im niezbędna do życia. Koenzym Q10 chroni nas przed miażdżycą, zapewnia sprawną pracę mięśni, pomaga zachować elastyczność skóry, utrzymuje prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi.

Inne substancje mitochondrialne

Koenzym Q10 to tylko jedna z substancji mitochondrialnych. Do bardzo ważnych dla mitochondriów substancji należą także: witamina K2, witamina B3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina D3, witamina C, witamina B12, glutation. W sprzedaży pojawiły się także suplementy, po które także warto sięgnąć. Należą do nich takie preparaty, jak witamina B complex, mangan suplement, witamina K2 mk7 czy chrom w tabletkach.

Suplementy diety, które mają w swoim składzie substancje mitochondrialne nie zastąpią racjonalnego odżywiania się. Warto po nie sięgać w stanach niedoborów kluczowych dla mitochondriów substancji.