Mitochondria i jej wpływ na organizm

Mitochondria i jej wpływ na organizm

Mitochondria wytwarzają energię dla komórek poprzez oddychanie. Wytwarzają ATP w procesie zwanym cyklem kwasu cytrynowego przez utlenianie substancji powstających w cytozolu komórki. Powstaje substancja chemiczna o nazwie NADH, nad którą pracują enzymy w wewnętrznej błonie, wytwarzając elektrony, które poruszają się po wewnętrznym układzie mitochondrium.

Znaczenie dla organizmu

Mitochondria pomaga również utrzymać środowisko komórki (homeostaza), aby zachować najlepsze warunki dla optymalnego funkcjonowania. Osiąga się to poprzez przechowywanie i uwalnianie wolnego wapnia. Zarówno proliferacja komórkowa, jak i podział komórkowy są regulowane przez mitochondria. Jednak same mitochondria faktycznie dzielą się na proces binarnego rozszczepienia. Mitochondria odgrywają również rolę w kontrolowanej śmierci komórkowej (apoptozie). Generują reakcje, które przyczyniają się do zmian komórek i ostatecznie śmierci komórki. Przeciętny 70-letni dorosły człowiek umiera każdego dnia. Dla dzieci jest to około 20 do 30 miliardów komórek. Medycyna mitochondrialna w przypadkach dysfunkcji zaleca substancje mitochondrialne. W nich znajduję się witamina b complex, witamina k2, witamina b3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina d3, witamina c, witamina b12, glutation.

Rola mitochondriów w wywoływaniu chorób

Mitochondria mają tak ważną rolę do wykonania, aby pomóc komórkom w prawidłowym funkcjonowaniu, a kiedy działają nieprawidłowo, mogą powodować choroby. Uważa się, że niektóre awarie są spowodowane mutacjami mitochondrialnego DNA w około 15% przypadków. Innym razem mutacje w genach będą powodować problemy i prowadzić do chorób dziedzicznych. Stwierdzono, że nieprawidłowo działające mitochondria odgrywają rolę w stanach takich jak autyzm, niewydolność serca i zaburzenia czynności serca. Ludzie z chorobą Parkinsona mają wysoki poziom mutacji mitochondrialnych.